Projektory kinowe w roli eksponatów. Dowiedz się więcej!

W Gminnym Ośrodku Kultury w Ustroniu Morskim ekipa filmowców pod czujnym okiem scenarzysty i producenta Igora Mertyna prowadziła prace związane z demontażem potężnych, zabytkowych projektorów filmowych.

 

Skąd projektory w GOK? To “spadek”, po zlikwidowanym na początku lat 90-tych Kinie “Pegaz”, działającym na terenie GOK. Projektory do “Pegaza” trafiły z Łódzkich Zakładów Kinotechnicznych “PREXER”, które były jedynym w Polsce producentem projektorów filmowych. Projektory zostały zakupione i zainstalowane w kinie mieszczącym się w Gminnym Ośrodku Kultury w Ustroniu Morskim w 1932 roku. Był to nowoczesny sprzęt, który pozwalał mieszkańcom i turystom na oglądanie najnowszych produkcji filmowych, od filmów fabularnych po kroniki filmowe.

Co dalej ze zdemontowanym sprzętem? Jak informuje p.o. dyrektora GOK Sylwia Chyła projektory, będące już na kinowej emeryturze posłużą za eksponaty i będzie można je już wkrótce oglądać przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury i najprawdopodobniej w amfiteatrze. A dla miłośników kina mamy jeszcze jedną dobrą informację. Już w lipcu tego roku w GOK zostanie reaktywowane Kino “Pegaz”. Szczegóły podamy wkrótce.

 

Foto: Gmina Ustronie Morskie

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments