Program Społecznik w całym regionie! Kolejne projekty w Kołobrzegu

Wspólne gotowanie z paniami z lokalnego koła gospodyń wiejskich, międzypokoleniowe warsztaty taneczne i artystyczne, zajęcia sportowe dla młodzieży, nauka pierwszej pomocy, promocja bezpiecznych zachowań nad wodą. A przede wszystkim działania bliskie natury! Społeczniczki i Społecznicy są gotowi do działania – nowe projekty na horyzoncie! W środę, 9 czerwca 2021 r. członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska uczestniczyła w spotkaniu, podczas którego zawarto umowy z organizacjami z okolic Kołobrzegu i Drawska Pomorskiego.

 

W projektach Społeczniczek i Społeczników możemy brać udział od 2017 r., a program, który powstał z inicjatywy marszałka Olgierda Geblewicza, na trwale wpisał się w kalendarz działań organizacji z Pomorza Zachodniego. W efekcie zrealizowano blisko 3 tysiące angażujących inicjatyw – społecznych, kulturalnych, sportowych, na rzecz zwierząt, ekologicznych, wspierających osoby z niepełnosprawnością, łączących pokolenia. Również w dobie pandemii, NGO’sy, mimo trudnej sytuacji, nie zwolniły tempa i działały, pomagając innym. Kolejne działania przed nami, właśnie poznaliśmy projekty, które otrzymały szansę na realizację ze wsparciem programu.

– Śmiało można powiedzieć, że pandemia nie zatrzymała Społeczniczek i Społeczników. W programie pojawiają się nowe organizacje, grupy i projekty, a każdy nabór to rekordowa liczba wniosków! Cieszę się, że z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dalej realizowane będą projekty, które mają integrować, ożywiać i rozwijać naszą najbliższą okolicę. Szczególnie cieszę się z tych działań bliskich naturze, bo ten rok ogłosiliśmy Rokiem Ekologicznym na Pomorzu Zachodnim – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

Aby środki mogły trafić do każdego powiatu i gminy Pomorza Zachodniego województwo w programie zostało podzielone na pięć subregionów. Do Po środki sięgnęły nie tylko organizacje pozarządowe, ale i koła gospodyń wiejskich czy ochotnicze straże pożarne. Dzięki mikrodotacjom, a więc wsparciu do 4 tys. zł nie zabraknie działań społecznych, artystycznych i sportowych. Spora część projektów dotyczyć ma ekologii. Dzięki zaangażowaniu Społeczników powstanie ekostrefa wypoczynku, stare rzeczy odzyskają dawny blask, poznamy technikę decoupage czy otrzymamy wielorazową torbę na zakupy.

Umowy zawarte 9 czerwca 2021 r. w Kołobrzegu:

 • Ekologiczny piknik jesienny ! Ochotnicza Straż Pożarna w Charzynie (zorganizowanie Ekologicznego pikniku jesiennego)
 • Czołem Harcerze! Ochotnicza Straż Pożarna w Charzynie (zagospodarowania nieudostępnionej do użytku publicznego części działki znajdującej przy ulicy Szkolnej 21 w Siemyślu).
 • Gala 15 lecia KTS Amber, Stowarzyszenie “Amber” w Kołobrzegu (m.in. obchody z okazji 15-lecia stowarzyszenia)
 • Od przedszkola do seniora – taniec łączy pokolenia, Stowarzyszenie “Amber” w Kołobrzegu (zajęcia taneczne dla najmłodszych)
 • Udział w rozgrywkach ZOZKosz grup młodzieżowych Kotwicy, MUKS Kotwica 50 Kołobrzeg
 • Obchody 70-lecia kołobrzeskiej koszykówki MUKS Kotwica 50 Kołobrzeg
 • ,,Segregujesz Zyskujesz ”Festyn Ekologiczny, Stowarzyszenie Klub Sportowy Perła Kołobrzeg-Zieleniewo
 • Powrót Mikołajka Nadmorskiego, Koło Gospodyń Wiejskich Ustronie Morskie
 • Tyle zysku ile odzysku, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Kołobrzeska Grupa Regatowa
 • Decoupage to sposób na piękny recykling, Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Kołobrzeska Grupa Regatowa
 • Nowe Życie Starych Rzeczy – Międzypokoleniowe Warsztaty Ekologiczne, Koło Gospodyń Wiejskich Rusowo
 • Dni integracji społecznej z Kołem Gospodyń Wiejskich w Stojkowie
 • Wspólne gotowanie z nauka rękodzieła. Koło Gospodyń Wiejskich w Stojkowie
 • Pływamy i Ratujemy – Młodzi przyszli ratownicy EDYCJA II Fundacja Pływamy i Ratujemy

Umowy zawarte 9 czerwca 2021 r. w Drawsku Pomorskim:

 • Ekologicznie i sportowo w Siemczynie, Ochotnicza Straż pożarna w Siemczynie
 • Ławeczka Pamięci – Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc II”, Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne “Tempelburg
 • Artystyczne warsztaty ze Scholą Białego Zdroju, Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim
 • Sprzątanie Drawy i rekreacja, Stowarzyszenie “Złocieniec Moje Miasto”
 • Zawód strażak, Stowarzyszenie Żarek

Co cieszy po dotacje sięgają nie tylko znane już dobrze w lokalnych społecznościach organizacje, ale i nowe stowarzyszenia, fundacje oraz co wyróżnia program grupy nieformalne. Społecznik daje szansę wszystkim, którzy chcą lokalnie działać. –Budujemy to, co nazywa się na całym świecie kapitałem społecznym – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. – Społecznik wykorzystuje energię ludzi, którzy chcą działać wspólnie. Nigdy nie narzucaliśmy rodzaju aktywności, więc w ramach naboru spotkamy różnego rodzaju projekty. To m.in. akcje społeczne, kulturalne, ekologiczne, charytatywne, związane ze sprzątaniem świata czy aktywnością ruchową. Cel jest jeden – sprawić, żeby ludzie ze sobą spędzali czas w swoich małych społecznościach . I to się udaje. To wielki sukces mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Pełna lista dofinansowanych w ostatnim naborze działań znajduje się na stronie programu: http://spolecznik.karrsa.eu/. Warto też śledzić profil Programu w mediach społecznościowych. Znajdziemy tam zapowiedzi nowych projektów!

 

 

 

 

Źródło.: UMWS

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments