Ponad 2,6 tys. świadczeń Mama 4+

Od marca można starać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus”. W województwie zachodniopomorskim ponad 2,6 tys. osób otrzymało wsparcie finansowe z tego programu.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zajęły się wychowywaniem dzieci i z tego powodu zrezygnowały z zatrudnienia. O świadczenie w wysokości do 1100 zł mogą starać się mamy, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie mają niezbędnych środków utrzymania. W określonych przypadkach świadczenie może zostać przyznane ojcu dzieci, np. gdy matka zmarła lub porzuciła dzieci. Matczyne emerytury przysługują osobom, które ukończyły powszechny wiek emerytalny.

W połowie sierpnia w Zachodniopomorskiem było złożonych 3,2 tys. wniosków o świadczenie „Mama 4 plus”. Do szczecińskiego oddziału ZUS wpłynęło 1,9 tys., w Koszalinie zaś 1,3 tysiąca. Większość wniosków złożyły osoby między 60 a 69 rokiem życia (2,4 tysiąca). Mężczyźni złożyli 8 z nich.

W naszym województwie do połowy sierpnia rozpatrzono ponad 2,8 tys. spraw, z czego przeszło 2,6 tys. pozytywnie. Najczęściej świadczenia nie są przyznawane z powodu niespełnienia warunku dochodowego.

Przeciętna wysokość przyznanych świadczeń w województwie zachodniopomorskim waha się między ok. 360 a 370 złotych. Większość osób, którym przyznano „matczyną emeryturę” wychowało czwórkę dzieci. Ale wśród nich aż 83 rodziców wychowało ponad dziewięcioro dzieci.

Więcej informacji o tym jak otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające można znaleźć na stronie www.zus.pl.

Fot. ZUS

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments