Politechnika Koszalińska: Inauguracja roku akademickiego. Sporo zmian

W czwartek, 1 października Politechnika Koszalińska oficjalnie zainauguruje 53. rok akademicki w swojej historii. Dzień później w murach uczelni pojawią się żacy. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią czeka ich sporo zmian.

 

 

Koszalińska uczelnia jest jedną z nielicznych, które stawiają na zajęcia w tradycyjnej, stacjonarnej, formie. – Dysponujemy dużą bazą lokalową, dzięki czemu możemy tak zaplanować siatkę zajęć, że unikniemy nadmiernej kumulacji osób w obiektach – mówi dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, nowa rektor Politechniki Koszalińskiej. Studenci mogą się zatem spodziewać, że zostaną podzieleni na więcej, za to mniej licznych grup. W razie konieczności część zajęć w związku z tym będzie zaczynać się nieco później.

Władze uczelni podkreślają, że na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo studentów i nauczycieli. Sale mają być regularnie dezynfekowane, udostępnione zostaną środki do odkażania. Ponadto podczas zajęć utrzymywany będzie dystans społeczny. Każdy z wykładowców otrzyma natomiast przyłbicę wytworzoną przez Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej.

Politechnika jest gotowa również na nauczanie zdalne – zostanie ono wykorzystane na studiach niestacjonarnych oraz w podczas niektórych wykładów dla większej liczby studentów uczących się w trybie stacjonarnym. W najbliższych dniach udostępnione zostaną odpowiednie narzędzia oraz odbędą się z nich szkolenia. Uczelnia skorzysta z platformy MS Teams.

Osoby spoza Koszalina mogą skorzystać z 400 miejsc jakie czekają w należących do Politechniki akademikach. Liczba osób mogących mieszkać w jednym pokoju zostanie zmniejszona, co poprawi nie tylko komfort życia w domach studenckich, lecz również zwiększy poziom bezpieczeństwa żaków. Jeszcze w tym roku akademickim planowane jest otwarcie nowej odsłony legendarnego Klubu Studenckiego „Kreślarnia” co w połączeniu z innymi uczelnianymi inicjatywami, takimi jak rozpoczęty niedawno projekt „Politechnika Koszalińska wspiera kulturę” niewątpliwie przyczyni się do większej atrakcyjności studiowania w Politechnice.

– W tym roku akademickim czeka nas sporo wyzwań, jednak jestem przekonana, że jako uczelnia z każdym z nich sobie poradzimy – przekonuje rektor Zawadzka – Bardzo nam zależy na tym aby zarówno dydaktyka jak i nauka na naszej uczelni funkcjonowały sprawnie mimo trudnych warunków. Jesteśmy do tego przygotowani i liczę, że dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystko przebiegnie sprawnie – dodaje profesor Zawadzka.

Politechnika Koszalińska to największa uczelnia na Pomorzu Środkowym i jedyna uczelnia techniczna w regionie. Na 24 kierunkach technicznych, artystycznych, ekonomicznych i humanistycznych wiedzę zdobywa blisko pięć tysięcy osób. W ponad półwiecznej historii koszalińskiej uczelni jej mury opuściło ponad 50 tysięcy absolwentów.

Fot. Kornel Pawlak

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments