Policjanci ostrzegają przed cyberprzemocą. Spotkania z młodzieżą [FOTO]

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu cyklicznie spotykają się z dziećmi i młodzieżą. Tym razem w ramach akcji profilaktycznej rozmawiali z uczniami Szkoły Podstawowej nr 9 w Kołobrzegu na osiedlu Podczele. Tematem spotkania była cyberprzemoc i konsekwencję z nią związane.

 

 

Kołobrzescy policjanci uświadamiali biorącym udział w spotkaniu uczniom, czym jest odpowiedzialność karna nieletnich oraz z jakimi konsekwencjami przyjdzie im się zmierzyć po złamaniu przepisów prawa. Młodzi użytkownicy sieci zapoznali się również z pojęciami prawnymi pojawiającymi się w postępowaniu w sprawach nieletnich.

Funkcjonariusze wskazywali, jak bronić się przed hejtem, który jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie i przypomnieli kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Na spotkaniu wskazywano skutki, jakie może przynieść zamieszczanie zdjęć (czy filmów) w internecie, oraz przypominano, że nikt nie jest w sieci anonimowy.

 

 

Czym jest Cyberprzemoc?

Cyberprzemoc jest formą przemocy, w której używane są media elektroniczne, głównie Internet i telefony komórkowe. Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa cyberbullying, składającego się z członów cyber (wskazującego na związek ze świtem wirtualnym, szczególnie Internetem) i bullying (oznaczającego zastraszanie, znęcanie się). Problem cyberprzemocy dotyczy nie tylko dorosłych, szczególnie dotkliwy jest dla dzieci i młodzieży. Wśród młodych internautów ponad połowa przyznaje, że doświadczyła przemocy w sieci.

Do cyberprzemocowych zachowań możemy zaliczyć:

  • obraźliwe lub poniżające treści wysyłane za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego;
  • robienie zdjęć i filmów bez zgody osoby fotografowanej bądź filmowanej i umieszczanie ich w sieci lub rozsyłanie ich przy użyciu telefonu;
  • podszywanie się pod kogoś w Internecie;
  • włamania na strony internetowe lub prywatne konta (np. na portalach społecznościowych);
  • rozpowszechnianie krzywdzących nieprawdziwych informacji w sieci lub przy pomocy telefonu komórkowego;
  • cyberprześladowanie (wysyłanie zastraszających wiadomości za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego).

Narzędziami cyberprzemocy są więc blogi, strony internetowe, fora, listy i grypy dyskusyjne, komunikatory internetowe, czaty i portale społecznościowe, SMS-y oraz MMS-y, a nawet gry sieciowe typu multiplayer i platformy e-learning’owe.

Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, którzy dopiero budują swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, a nawet zagrażać życiu osób doświadczających cybeprzemocy.

 

 

 

Foto: KPP Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments