Podsumowanie bezpieczeństwa na drogach Powiatu Kołobrzeskiego w 2020 roku

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu podsumowali stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w zakresie liczby zdarzeń, do jakich doszło na terenie powiatu kołobrzeskiego w 2020 roku oraz wybrane elementy efektów pracy. Łącznie odnotowano 52 wypadki drogowe oraz 1028 kolizji. W zdarzeniach tych 4 osoby poniosły śmierć, 51 zostało rannych. W porównaniu do lat ubiegłych zanotowano spadki zarówno w liczbie zdarzeń, jak również w liczbie zabitych i rannych.

 

Najbezpieczniejszym miesiącem okazał się sierpień ur., w którym doszło 8 wypadków drogowych oraz październik – 8 wypadków drogowych.

Najczęściej przyczynami zdarzeń drogowych były:

– nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 86 przypadków,
– niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 34 przypadków,

Policjanci drogówki w 2020 roku przeprowadzili blisko 15,5 tys. kontroli stanu trzeźwości kierowców oraz podjęli 13005 czynności kontrolnych. Ujawnili 11332 przewinień drogowych, z czego 4556 tys. to przekroczenia dozwolonej prędkości. Ponad 1600 wykroczeń ujawnionych zostało nieoznakowanym radiowozem. 220 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. W związku z niesprawnością techniczną pojazdów mundurowi wydziału ruchu drogowego zatrzymali, aż 1384 dowody rejestracyjne.

Niestety mimo policyjnych apeli i tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierowców na naszych drogach ujawniono 202 kierujących w stanie nietrzeźwości po użyciu alkoholu lub innych środków. Pamiętajmy, pijani kierowcy to śmiertelne niebezpieczeństwo na drodze. Nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości, a także naszych możliwości.

Tyle dane statystyczne, niestety „smutne” dane. Obrazują one błędy kierowców i pieszych na drodze, nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów, brak odpowiedzialności i w wielu przypadkach brawurę kierujących. Wszystkich można było uniknąć. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę podczas korzystania z dróg!

 

Foto.: KPP KołobrzegKomentarze

avatar