Piknik rowerowy z okazji otwarcia nowej ścieżki

W piątek (11 września) zaplanowano uroczyste otwarcie ścieżki rowerowej na trasie Białogard – Złocieniec. Z tej okazji samorząd województwa zachodniopomorskiego zaprasza mieszkańców Koszalina i okolic na piknik. Trasa to odcinek dużego projektu rowerowego nazwanego „Stary Kolejowy Szlak”.

 

 

Rowerzyści spotkają się w Dziwogórze i o 16:00 jako pierwsi wyruszą w podróż nową ścieżką. Piknik rozpocznie się z kolei o 17:00 na polanie rekreacyjnej w Zajączkowie koło Połczyna -Zdroju. Przygotowano wiele atrakcji. Będzie można zakupić wyroby od pań z kół gospodyń wiejskich, a także wziąć udział w zabawach sportowych i rekreacyjnych.

Przewidziana jest strefa dla najmłodszych, gdzie czekać będą między innymi zabawy, konkursy plastyczne i nauka wyplatania wianków. Piknik potrwa do 19.00. O 19.30 organizatorzy zapraszają do amfiteatru w Parku Zdrojowym w Połczynie-Zdroju na pokaz filmu w ramach kina „pod chmurką”.

Trasa Białogard – Złocieniec ma 69 km. Po opuszczeniu Białogardu prowadzi lokalną drogą powiatową o znikomym ruchu. Po drodze są małe wioski oraz pagórkowate tereny łąk, pól i lasów. W pobliskim Rąbinie można zobaczyć pałac z początku XX wieku, a w Lipiu – średniowieczny kościół z 1462 roku. Po około 30 km od Białogardu trasa przekracza drogę wojewódzką nr 152. Tutaj zaczyna się droga rowerowa wybudowana w 2020 roku na dawnej linii kolejowej Świdwin – Połczyn-Zdrój. Po niecałych 6 km dociera do miejsca odpoczynku.

Jadąc dalej prosto z górki po drodze wojewódzkiej, można wjechać do Połczyna-Zdroju, miasteczka znanego z wód zdrojowych oraz browaru. Jeżeli zaś skręcimy w prawo, czeka nas 30 km podróż po szlaku zwiniętych torów do Złocieńca. Wzdłuż linii kolejowej regularnie rozmieszczone są punkty odpoczynku, zwykle w miejscach, w których niegdyś zatrzymywały się pociągi. Zachowało się kilka kolejowych budynków. W jednym z nich można nawet przenocować. W okolicy są restauracje oraz gospodarstwa agroturystyczne. W Cieszynie położonym nad jeziorem Siecino znajduje się duża plaża oraz hotel w pałacu. Jadąc jeszcze kilka kilometrów, dojedziemy do Złocieńca, gdzie warto odwiedzić Park Żubra z jedną z kilku zachowanych na Pomorzu alei grabowych. – Trasa rowerowa Połczyn-Zdrój – Złocieniec jest najstarszą tak długą drogą rowerową w Polsce. Teraz udało się ją oznakować oraz przedłużyć o kolejne kilometry. To wzmocni jej popularność. W kolejnych latach będzie można pojechać nią zarówno do Kołobrzegu, jak i Wałcza. Zapraszamy na uroczystość otwarcia I etapu inwestycji utworzenie Starego Kolejowego Szlaku – mówił Tomasz Sobieraj – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. W regionie dzięki funduszom europejskim powstało już 150 km tras rowerowych. Ich koszt to 51 mln zł. Obecnie w realizacji jest 340 km tras za 86 mln zł. W tym roku województwo planuje jeszcze rozpoczęcie kolejnych 160 km budowy. Łącznie w województwie powstanie ponad 1100 km tras

Obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania jazdą na rowerze jako formą aktywnego spędzania czasu. Wzrost ten przyśpiesza w związku z epidemią COVID-19. Indywidualna turystyka rowerowa postrzegana jest bowiem jako bezpieczna i ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Jednocześnie przy wszystkich oddawanych trasach widzimy rozwój miejsc pracy w obsłudze ruchu turystycznego. Pokazuje to, że warto inwestować w turystykę rowerową. Potrzebują tego zarówno mieszkańcy, jak i turyści – dodaje Tomasz Sobieraj.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments