Pan Cogito przygody z muzyką spektakl – słowno – muzyczny

Pan Cogito przygody z muzyką spektakl słowno – muzyczny na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta. Scenariusz i reżyseria: Anna Seniuk. Wykonanie: Anna Seniuk / słowo Emilia Raiter / harfa. Spektakl to przypowieści inspirowane muzyką, mitologią i przemyśleniami P. Cogito mające przedstawić świat w którym zawsze jest miejsce na prawdę, godność i bezkompromisowość.

Autor “Pana Cogito” był wielkim melomanem i znał się na muzyce, często używał w poezji terminów muzycznych i opisu dźwięków jako metafory. Z czułością opisywał instrumenty muzyczne, i wyrażał swoje zdanie – poprzez myśli p. Cogito – o muzyce współczesnej. Obcowanie z twórczością Zbigniewa Herberta wymaga skupienia i czasu na refleksję, stąd potrzeba “oddechu”, którym jest muzyka. Dźwięki harfy nie przeszkadzają słuchaczowi, wręcz przeciwnie – zabierają go w intymny świat własnych przemyśleń. Kontrapunktem zaś będzie suchy dźwięk kołatki i drewnianych instrumentów perkusyjnych.

W programie znajdzie się między innymi znany wiersz “KOŁATKA“:

Są tacy którzy w głowie Hodują ogrody
A włosy ich są ścieżkami

Do miast słonecznych i białych

Łatwo im pisać Zamykają oczy
A już z czoła spływają Ławice obrazów
Moja wyobraźnia To kawałek deski
A za cały instrument Mam drewniany patyk

Uderzam w deskę

A ona mi odpowiada Tak-tak
Nie-nie

Innym zielony dzwon drzewa Niebieskie dzwon wody
Ja mam kołatkę

Od niestrzeżonych ogrodów

Uderzam w deskę A ona odpowiada
Suchy poemat moralisty Tak-tak


Anna Seniuk
– aktorka teatralna i filmowa, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła PWST w Krakowie i również tam zadebiutowała na scenie rolą Irmy w Wariatce z Chaillot J. Giraudoux w Starym Teatrze . Występowała na deskach licznych teatrów, m.in.: Teatru Ateneum, Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru Polskiego. Od 2003 roku jest aktorką Teatru Narodowego w którym w ostatnich latach można byłą ją zobaczyć w takich sztukach jak: “PAN TADEUSZ – wszystkie słowa”, “Twórcy Obrazów”,” Udręka Życia”. Najnowsza sztuka w której można zobaczyć artystkę to “Ułani” autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza . Od lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, gdzie zagrała ponad 40 ról. Grała także w Teatrze Telewizji, w filmach i w serialach. Znana widzom między innymi z filmów i seriali : Czterdziestolatek, Czarne Chmury, Konopielka, Panny z Wilka, Awantura o Basię. W ostatnim czasie można było zobaczyć artystkę w filmach: “Kanadyjskie sukienki” oraz : “Syn Królowej Śniegu”. Anna Seniuk to również reżyser. Wielkim powodzeniem cieszy się Jej “Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy, wystawiana w Teatrze Narodowym. Artystka wielokrotnie wyróżniona prestiżowymi nagrodami, m.in.: Wielki Splendor – nagroda Teatru Polskiego Radia, Mistrz Mowy Polskiej, Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużony. Zdobywczyni TeleKamery i TeleMaski. W 2016 r. ukazała się książka Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem – wywiad rzeka, który z aktorką przeprowadziła jej córka Magdalena Małecka-Wippich.


Emilia Raiter
– harfistka, opowiadaczka. Urodzona w Lublinie, w wieku sześciu lat wyjechała do Moskwy, gdzie zapoznała się z tajnikami gry na harfie w Szkole Muzycznej, a następnie w Moskiewskim Państwowym College’u Muzycznym im. F. Chopina (1994-2005). W 2004 roku zdobyła pierwsze szlify aktorskie w Moskiewskim Studiu Teatralnym – “Nejroteatr”. W czerwcu 2005 roku zamieszkała w Warszawie gdzie zgłębiała technikę gry na harfie w Akademii Muzycznej im. F.Chopina. W 2008 roku rozpoczęła naukę w Akademii Praktyk Teatralnych “Gardzienice” gdzie do roku 2012 występowała jako aktorka i instrumentalistka. W 2016 roku z udziałem harfistki odbyła się premiera projektu Kołysanki z krańców świata i czasu, współtworzonego z Agnieszką Mendel i Maciejem Hanuskiem. Artystka współtworzy duet Piła i Harfa, który w marcu 2014 wygrał w konkursie 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej Nurt Off we Wrocławiu.Od 2013 roku współpracuje z Grupą Studnia O biorąc udział w przedstawieniach oraz projektach dydaktycznych jako harfistka i opowiadaczka. Dodatkowo we współpracy z multiinstrumentalistą Sebastianem Pikulą tworzy kilka projektów muzycznych. Stale występuje w solowych koncertach i przedstawieniach.

Źródło: UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments