Pamiątki rodzinne i artefakty historyczne czyli Światowy Dzień Staroci

Światowy Dzień Staroci obchodzony jest 2 marca każdego roku. Zamysł święta to zachęta do docenienia wartości starych i historycznych przedmiotów.

 

Stare rzeczy mogą mieć wartość sentymentalną, przypominając nam o naszej osobistej historii i dziedzictwie rodzinnym. Przykładem może być pamiątka po dziadku, pierścionek zaręczynowy przekazywany z pokolenia na pokolenie czy inne pamiątki rodzinne. Starocie mogą mieć również znaczenie i wartość historyczną, zwłaszcza jeśli są rzadkimi lub unikalnymi przedmiotami. Wśród nich znajdują się m.in. dzieła sztuki, porcelana czy monety. Zdarza się, że przedmioty znalezione na strychu czy w piwnicy mogą być sporo warte, warto więc zastanowić się dwa razy przed ich wyrzuceniem.

W Koszalinie co jakiś czas można nawet zakupić starsze przedmioty, co jest szczególną atrakcją dla tych którzy lubią zbieranie. Koszalińska Biblioteka Publiczna często organizuje Giełdy Kolekcjonerskie. Podczas wydarzeń kolekcjonerzy z Koszalina i okolic prezentują swoje zbiory m.in. widokówki, monety, znaczki pocztowe, etykiety zapałczane, medale i tarcze szkolne. Dzielą się również fachowymi poradami, wymieniają doświadczenia oraz uzupełniają własne kolekcje. Podobnie wygląda sytuacja na Giełdzie Płytowej, podczas której na stoiska można znaleźć winyle z każdym rodzajem muzyki – od klasycznej i jazzu, przez hip-hop aż do ekstremalnych odmian metalu. Dodatkowo w Kołobrzegu organizowana jest Giełda Staroci. A znajduje się na niej dosłownie wszystko – porcelana, figurki, rzeźby, zegary, monety, medale, srebra, naczynia, porcelana czy stara broń. Takie wydarzenia to raj dla kolekcjonerów i miłośników historii.

Światowy Dzień Staroci jest idealnym momentem, aby uhonorować rzeczy, które przetrwały próbę czasu. Jest to również szansa na zyskanie nieco wiedzy na tematy historyczne. Niezależnie od tego czy to antyczny mebel czy kolekcja znaczków pocztowych warto poświęcić chwilę na refleksję zarówno nad wartością sentymentalną czy historyczną jak i tą materialną konkretnego przedmiotu.

 

Foto: Archiwum/KBP

 

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments