Ostatni koncert Walerii Żuławnik

W niedzielę, 1 grudnia, w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu odbył się uroczysty koncert chóru “Cantores Colabregae” z okazji 23.rocznicy działalności. Po koncercie ciepło podziękowano jednej w chórzystek Mariannie Falk, która zakończyła swoją współpracę w chórem.

Dyrygent “Cantores Colabregae”, wzruszona Waleria Żuławnik dziękowała wówczas osobiście “za wspaniały, czysty sopran zasilający brzmienie chóru podczas prób i koncertów i wielką dyscyplinę”. Niestety nikt nie spodziewał się wówczas, że dla niej również był to ostatni koncert… Waleria Żuławnik miała poprowadzić kolejną próbę chóru tradycyjnie, w czwartek. Okazało się jednak, że prawie 23-letnia historia “Cantores Colabregae” pod jej dyrekcją zakończyła się w nocy z 4 na 5 grudnia, która okazała się być jej ostatnią…


Waleria Żuławnik
 urodziła się 28.10.1936 roku w Nowosybirsku gdzie oboje rodzice zostali zesłani z powodu polskiego pochodzenia. W 1959 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Lwowie na wydziale dyrygentury. Podyplomowe studia asystenckie kończyła w Moskwie i Leningradzie (1980 – 1982 rok). Przez 19 lat pracowała na Akademii Muzycznej we Lwowie na wydziale dyrygentury symfoniczno – chóralnej. Wykształciła 23 zawodowych dyrygentów, z których dwoje prowadzi katedry chóralistyki, jeden pracuje w Ministerstwie Kultury w Kijowie a inni jako dyrygenci zawodowych chórów i orkiestr.Pracowała przez wiele lat w Katedrze Dyrygowania Symfoniczno-Chóralnego i Operowego. W 1966 roku otrzymała nagrodę I stopnia na Ogólnym Festiwalu Związku Radzieckiego za występ z chórem męskim.

Odkąd przyjechała do Polski bardzo intensywnie pracowała w zakresie rozwoju kultury w obecnym województwie zachodniopomorskim. W 1996 roku przygotowała koncert Polsko-Niemieckiego chóru na Festiwalu w Międzyzdrojach. W tymże roku przygotowała Chór Politechniki Szczecińskiej do tourne po Niemczech z “Wojennym Reguiem” B. Brittena. Rok 1997 zaowocował wspaniałym przygotowaniem “Stworzenia Świata” Józefa Haydna na Wyższej szkole Pedagogicznej w Słupsku, gdzie Waleria Żuławnik prowadziła praktykę studentów w teatrze operowym oraz w zawodowym chórze “Trembita”.Od lutego 1995 roku Waleria Żuławnik pracowała z Katedralnym Chórem Chłopięcym “Cantate Deo” w Koszalinie. W 1997 roku otrzymała nagrodę Wojewody Koszalińskiego za szczególny wkład w rozwój kultury w rejonie środkowo-pomorskim.  W 2000 r  ponownie otrzymała nagrodę  za szczególny wkład w rozwój kultury – była to nagroda Prezydenta Miasta Koszalina. Również w 2000 r. otrzymała Srebrny Dyplom  dla Dyrygenta na Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Lintzu (Austria).

Od kwietnia 1998 roku do grudnia 2019 roku prowadziła jako kierownik artystyczny i dyrygent chór Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta “Cantores Colabregae” (do roku 2009 Miejskiego Ośrodka Kultury w Kołobrzegu). Zanim nas opuściła, zdążyła poprowadzić swój ostatni koncert.

 

Fot. UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments