ORP „ORZEŁ” , ”ORP „WILK” i U-BOOTY już dostępne w Muzeum

Od 7 sierpnia 2020 roku w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 oglądać można unikatowe zabytki związane z wojną podwodną. Na nową wystawę czasową trafiły m.in. fragmenty dokumentacji ORP „Wilk” i części niemieckich torped.

 

 

Wystawa czasowa pt.: „Podwodny pojedynek. Polskie i niemieckie okręty podwodne 1939-45” powstała w rekordowym czasie. Zespół muzealny pod kierownictwem dyrektora Aleksandra Ostasza w ciągu zaledwie siedmiu dni otworzył przed zwiedzającymi wrota wojny w głębinach. Przyczynkiem do tych działań była zorganizowana przez Muzeum Oręża Polskiego prezentacja podwójnego działa przeciwlotniczego, instalowanego na słynnych U-Bootach, odnalezionego podczas prac modernizacyjnych toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Kontynuując temat postanowiliśmy nieco bliżej przyjrzeć się okrętom podwodnym, przede wszystkim polskim i niemieckim z czasów II wojny światowej.

 

Na ekspozycji znajdującej się na parterze Muzeum Miasta Kołobrzeg (Pałac Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13 w Kołobrzegu) obejrzeć można przede wszystkim nigdy dotąd nie prezentowane dokumenty. Są to sporządzone w 1928 r., we Francji instrukcje i opisy urządzeń optycznych, zainstalowanych na okręcie podwodnym ORP „Wilk”. Oprócz tego na wystawę trafiły elementy umundurowania polskich i niemieckich podwodniaków, wyposażenie pokładowe, w tym na przykład oryginalna, kompletna toaleta, czy części torped. W tej ostatniej grupie podziwiać można prawdziwe unikaty, na przykład eksperymentalny, aluminiowy czepiec balistyczny, silniki czy system naprowadzania. Udało się również pozyskać inny, bardzo rzadki zabytek – indywidualny zestaw ucieczkowy produkcji Draegera – informuje Aleksander Ostasz. Całości dopełniają modele między innymi U-Bootów, zarówno pełnomorskich jak i miniaturowych. Znaczną cześć treści poświęcono także najsłynniejszemu z polskich okrętów podwodnych – ORP „Orzeł”.

 

Wystawa „Podwodny pojedynek” dostępna będzie dla zwiedzających co najmniej do końca września. Wstęp zawiera się w cenie biletu do Muzeum Miasta Kołobrzeg i jest możliwy w godzinach otwarcia tego oddziału. Ekspozycja będzie regularnie się powiększać. W zasięgu Muzeum znajdują się kolejne eksponaty związane z II wojną światową w głębinach.

Twórcy wystawy:

Aleksander Ostasz, Łukasz Gładysiak, Marta Pape-Szurgut, Magdalena Chmielewska, Radosław Horanin, Piotr Leszmann, Marcin Bojanowski, Paweł Krakowiak.

Współpraca:

Fort Gerharda. Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza, Stowarzyszenie Historyczne Pochodnia, Koszaliński Pluton Modelarski.

 

 

Foto.: Powiat  Kołobrzeski

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments