Międzynarodowy Dzień Teatru. Życzenia od Prezydent Kołobrzegu!

Międzynarodowy Dzień Teatru to coroczne święto, obchodzone 27 marca, które ma na celu uczczenie sztuki teatralnej i jej wkładu w kulturę i społeczeństwo.

 

 

Sztuka teatralna ma długą historię, sięgającą starożytnych Greków, którzy uważali teatr za ważne narzędzie do prezentowania historii, mitów i innych ważnych treści. Teatr stał się kluczowym elementem kultury i rozrywki na całym świecie, od małych lokalnych przedstawień po duże, spektakularne produkcje. Rozwijał się i zmieniał na przestrzeni wieków.

Z tej okazji powstało ważne święto czyli Międzynarodowy Dzień Teatru. Ustanowione zostało w 1961 roku przez Międzynarodowy Instytut Teatralny, z inicjatywy Teatrologa Armanda Ernsta. Przez ostatnie lata pandemia w dużym stopniu zakłóciła pracę placówek teatralnych, a wiele teatrów musiało odwołać wydarzenia, a nawet zamknąć swoje drzwi na dłuższy okres czasu. Teatrzykowe społeczności na całym świecie znalazły jednak sposoby na kontynuowanie sztuki teatralnej, na przykład poprzez transmisje online lub poprzez tworzenie przedstawień w ograniczonych warunkach. Sytuacja polepszyła się, a teatry mogły wrócić na swoje dawne tory. Kultura odżyła.

W tym ważnym dla kultury i społeczeństwa dniu warto zastanowić się nad tym, jak istotny teatr jest w naszym życiu i jak ważne jest zachowanie tej sztuki dla przyszłych pokoleń. To także dobra okazja, aby zainteresować się lokalnymi teatrami i ich działalnością, a także aby wspierać twórców sztuki teatralnej w ich pracy.

 

Z okazji tej wyjątkowej okazji Anna Mieczkowska, Prezydent Kołobrzegu skierowała w stronę środowisk teatralnych życzenia.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim, dla których teatr jest miejscem niezwykłym, wszysktim zaangażowanym w tworzenie tego magicznego świata – mówiła w filmie opublikowanym na profilu Facebookowym. – A jak najlepiej świętować? Ja wybrałam się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego na dobry spektakl. Wszystkim twórcom składam najlepsze życzenia i podziękowania, a fanów widzów serdecznie pozdrawiam!

Foto: Archiwum

 

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments