Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Języki zagrożone wyginięciem

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone co roku 21 lutego. Ma na celu upamiętnienie i promowanie różnorodności językowej na świecie, a także zwrócenie uwagi na znaczenie języka ojczystego jak elementu tożsamości kulturowej.

 

 

Język ojczysty to język, którym zwykle mówimy głównie w domu, często też w szkole. To ten język, który otacza nas na co dzień. W jego używamy by wyrazić idee, uczucia, a także poznać świat i inne języki czy kultury.

Z powodu globalizacji i generalnej wysokiej użyteczności języka angielskiego, wiele języków ojczystych jest zagrożonych wyginięciem. W Polsce przykładem może być język wilamowski z grupy zachodniej języków germańskich, używany tylko w miasteczku Wilamowice niedaleko Bielska-Białej. Obecnie posługuje się nim mniej niż 30 osób, co stawia go w krytycznej sytuacji. Innym językiem zagrożonym wymarciem jest język kaszubski. Tutaj sytuacja jest nieco lepsza, ponieważ tego języka używa około 50 tysięcy osób. Zagrożonymi językami w Polsce są m.in. romski, białoruski czy słowiński. Najbardziej zagrożonym językiem świata jest kusunda czyli język, którym posługują się ludzie w strefie Gandaki w Nepalu. Oficjalnie uznana grupa etniczna liczy mniej niż 300 osób, faktycznie zadeklarowanych użytkowników jest mniej niż 10.

Lista martwych języków jest długa. Wśród nich znajdują się języki indoeuropejskie takie jak brytjski, galindyjski, łacina afrykańska, pruski czy paryski; języki uralskie m.in. język meria czy wotycki; afroazjatyckie takie jak babiloński, fenicki, amonicki, kajla czy akadyjski; języki turkijskie m.in. huński czy osmański; języki austronezyjskie takie jak język nila, seura czy loun. Łącznie, znanym ludzkości martwych języków jest niemal 600. Z tego właśnie powodu Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest tak ważny.

Ideą tego święta jest pielęgnowanie języków ojczystych, a także promowanie nauki języków obcych, poznawanie których umożliwia komunikacje z ludźmi z innych krajów oraz poznawanie innych kultur i zdobywanie nowych umiejętności czy doświadczeń. W szkołach i na uczelniach z tej okazji organizowane są różne wydarzenia takie jak wykłady, konkursy czy spotkania z językoznawcami. Chodzi o to, żeby pokazać szczególnie młodym ludziom jak istotny jest język ojczysty.

 

Pamiętajmy, że język jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości kulturowej i dziedzictwa, przekazywanym kolejnym pokoleniom. Warto więc tego szczególnego dnia poświęcić chwilę na refleksję i kultywowanie swojego ojczystego języka, a może nawet zaplanować zajęcia w szkole językowej w celu rozwijania swoich umiejętności.

 

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments