“Mediacja jest dla każdego”. Alternatywa dla rozstrzygania sporów przed sądem [ROZMOWA]

15 –ego października startuje Międzynarodowy Tydzień Mediacji w Koszalinie. Z tej okazji zaprosiliśmy do rozmowy o mediacji radcę prawnego Dorotę Fibingier oraz radcę prawnego Annę Jędrzejczak. Obie Panie są mediatorami sądowymi, prowadzącymi w Koszalinie kancelarie mediacji, propagującymi idee mediacji w ramach Stowarzyszenia Profesjonalnych Mediatorów Gospodarczych.

 

 

Czym jest mediacja?
Dorota Fibingier: Mediacja jest metodą rozwiązywania sporu, w której strony sporu, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia. Opiera się na zasadzie dobrowolności i poufności.

Czy każdy może skorzystać z mediacji ?
Anna Jędrzejczak: Mediacja jest dla każdego. Mogą z niej skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale także rozwodzący się małżonkowie, czy sąsiedzi którzy pozostają w sporze o przysłowiową miedzę.

Kiedy można skorzystać z mediacji ?
Dorota Fibingier: Strony, które pozostają w sporze mogą zwrócić się do mediatora o pomoc zarówno przed wszczęciem postępowania sądowego, jak i już wtedy gdy spór toczy się przed sądem.

Rozumiem, ale czy w sytuacji gdy sprawa znajdzie się już w sądzie jest sens korzystać z pomocy mediatora?
Anna Jędrzejczak: Oczywiście, że jest sens. Mediacji nie ograniczają skostniałe procedury sądowe. Strony spotykają się w dogodnym dla siebie terminie. Mogą również prowadzić rozmowy korzystając ze wszystkich dostępnych form komunikacji, np. poprzez komunikatory internetowe. Oszczędzają zatem czas.  A wiadomo, że czas to pieniądz.

Czy skorzystanie z pomocy mediatora wiąże się z dodatkowymi kosztami ?
Dorota Fibingier:  Mediacja jest odpłatna. Porównując koszty mediacji i koszty postępowania sądowego można wskazać, że proces kosztuje 5% wartości naszego sporu, zaś mediacja ok. 2 % Łatwo zatem stwierdzić, że mediacja się po prostu opłaca.

W jaki sposób obchodzony jest w Koszalinie Międzynarodowy Dzień  Mediacji?
Anna Jędrzejczak: Tradycyjnie mediatorzy będą brali udział w konferencji nt. właściwej praktyki postępowań mediacyjnych, zorganizowanej w Sądzie Okręgowym w Koszalinie. Stowarzyszenie Profesjonalnych Mediatorów Gospodarczych, którego jesteśmy przedstawicielami na terenie Koszalina zaprasza na bezpłatne spotkania informacyjne  w dniach 12-16 października. Szczegóły znajdziecie Państwo na funpage Stowarzyszenia https://www.facebook.com/stowarzyszeniepmg
Dziękuję za rozmowę.

Kancelaria Mediacji
mediator Dorota Fibingier
ul. Zwycięstwa 121/1
75-950 Koszalin

kom. 601 558 546

www.profesjonalnimediatorzy.pl
d.fibingier@profesjonalnimediatorzy.pl

Kancelaria Mediacji
mediator Anna Jędrzejczak
ul. Zwycięstwa 40 lok. 74-75 (PH “JOWISZ”)
75-072 Koszalin

tel. 94 346 12 71 do 75
kom. 608 012 204

www.kancelariamediacji.com
www.profesjonalnimediatorzy.pl
a.jedrzejczak@profesjonalnimediatorzy.plKomentarze

avatar