Majówka w RCK: Sorry Boys

W poniedziałek, 2-go maja 2022 roku o godz. 19:00 Sorry Boys zagrają na scenie Regionalnego Centrum Kultury.

 

Na początku działalności tworzyli zwyczajne rockowe piosenki z dziewczyną na wokalu.
Z czasem brzmienie się zniuansowało, można w nim usłyszeć coraz więcej syntezatorów i elektroniki. Muzyka, zyskując indywidualny rys, równocześnie stała się przebojowa. Bywali porównywani do Florence And The Machine, także ze względu na głos, charyzmę i sceniczne stroje Beli Komoszyńskiej.

Zespół powstał w 2006 roku w Warszawie z inicjatywy dwóch gitarzystów – Tomasza Dąbrowskiego i Piotra Blaka. Szybko dołączyła do nich wokalistka Bela Komoszyńska, za to sporo muzyków przewinęło się przez stanowiska perkusisty i basisty. Zostali Maciej Gołyźniak i Bartek Mielczarek.

W 2008 roku piosenka Sorry Boys Winter znalazła się na kolejnej składance “Minimax” wydanej w serii firmowanej przez radiowca Piotra Kaczkowskiego. Zespół reprezentował Polskę na brytyjskiej imprezie Global Battle of the Bands, gdzie wystąpiły zespoły z 30 krajów. W latach 2009 i 2010 pracował nad debiutancką płytą, która ukazała się jesienią 2010 pod tytułem “Hard Working Classes”. Trzy lata później światło dzienne ujrzało znacznie bardziej dojrzałe “Vulcano” – z pierwszą piosenką Sorry Boys śpiewaną po polsku.

Liderka zespołu pytana o pierwsze muzyczne wzorce wymienia jedną z najbardziej oryginalnych postaci polskiej piosenki – Ewę Demarczyk oraz dawniej surową w brzmieniu, dziś bardziej wysmakowaną Brytyjkę PJ Harvey. Do tego Tori Amos i Björk, czyli pozostałe najważniejsze postaci muzyki alternatywnej lat 90., oraz Kate Bush. Spoza świata muzyki Komoszyńska, która studiowała etnologię i antropologię kultury, wysoko ceni pisarzy-filmowców: Tadeusza Konwickiego i Andrzeja Żuławskiego.

Przez niewiele ponad dwa lata brzmienie zespołu znacząco się zmieniło. Do wydanego w 2013 roku “Vulcano” sporo elektronicznych brzmień wprowadził młody producent Marek Dziedzic, współautor nagradzanych albumów Meli Koteluk oraz zespołu Ballady i Romanse. Sami Sorry Boys uznali go za na tyle ważnego współtwórcę całej płyty, że postanowili zaprosić do pracy również przy następnym albumie.

Singlami z “Vulcano” zostały przebojowe piosenki The Sun i Phoenix. Na płycie był jeden utwór zaśpiewany po polsku – Zimna wojna. Dlaczego tylko jeden?

“Przy pracy nad tą płytą mieliśmy kilka utworów w ojczystym języku, ale stwierdziliśmy, że tylko Zimna wojna nie będzie odstawała od reszty, że nie będzie jakimś wybrykiem” – mówiła Komoszyńska w wywiadach.

Z koncertów zespołu wynika, że materiał przygotowywany na nowy album zawiera bardzo dobre polskie teksty.

Sporą część 2015 roku zespół spędził w studiu, szlifując pomysły na nowe piosenki. W maju Komoszyńska uchyliła rąbka tajemnicy, zapowiadając, że nowa płyta “będzie na pewno melodyjna. Piosenki są bardzo impresyjne, zbudowane na silnym jednorazowym przypływie. Są też oczywiście piosenki, nad którymi się siedzi tygodniami, ale melodyka jest już inna niż przy okazji Vulcano”.

Muzycy udzielają się w wielu innych projektach. Blak to duet, w którym za kompozycje i instrumenty odpowiada Piotr Blak, a wokalistką jest Agata Jaworska. Debiutowali singlem Take Me Home wiosną 2016 roku. W tym samym czasie ukazała się płyta supergrupy Heart & Soul, na której Komoszyńska zaśpiewała dwie piosenki. Pracowity Gołyźniak ma na koncie współpracę choćby z Anią Dąbrowską, Pawłem Kukizem, Ryszardem Rynkowskim czy Andrzejem Piasecznym. Gra w zespole Moniki Brodki, ma też instrumentalny projekt M2.

Sorry Boys występowali na najważniejszych polskich festiwalach: Open’er, Tauron Nowa Muzyka, Jarocin, Spring Break. Nową publiczność dał też zespołowi występ na pokazie mody Macieja Zienia w 2011 roku. Jesienią 2015 roku Sorry Boys grali na Reeperbahn Festival w Hamburgu, w maju 2016 roku na festiwalu The Great Escape w Brighton.

 

 

 

 

Fot.: RCK Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments