Koronawirus 2020: Kiedy nastąpi odmrożenie gospodarki? Padły pierwsze terminy

We wtorek, 14-go kwietnia  2020 roku Minister Zdrowia- Łukasz Szumowski poinformował, że odmrożenie gospodarki może nastąpić 19-go kwietnia. Informację potwierdził również Premier Mateusz Morawiecki. Czy i w jaki sposób gospodarka w Polsce ruszy?

 

-Myślę, że jest to dobra wiadomość. Jak patrzymy jak wygląda koszt tej izolacji, która jest skuteczna. Gdyby nie ona mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy chorych, a mamy kilka tysięcy.- podkreślił Minister Zdrowia w rozmowie z Robertem Mazurkiem na antenie RMF FM.

 

Obecnie na ternie Kraju stwierdzono ponad 7 tysięcy zakażeń koronawirusem, ponad 260 osób zmarło. Od czwartku, 16-go kwietnia wchodzi w życie obostrzenie, nakazujące zakrycie twarzy i nosa, mogą być to maseczki, jak również szaliki, czy chusty.

 

Maseczki nie chronią przed zakażeniem. (…) Wiemy, że takie zasłonięcie twarzy powoduje, że ta chmura kropelek z wirusem jest bardzo ograniczona- przypomina Szumowski.

 

WIĘCEJ INFORMACJI O EPIDEMII ZNAJDZIESZ W NASZEJ ZAKŁADCE KORONAWIRUS

 

Minister Zdrowia odniósł się do planu Sośnierza, zaproponowanego przez Jarosława Gowina, plan zakłada wykonanie od 60 to 80 tysięcy testów dziennie. Do tej pory w Polsce wykonano ok 150 tysięcy testów.

Obecnie trwają analizy, dotyczące normalnego funkcjonowania placówek oświatowych. Rządzący analizują wszystkie możliwe scenariusze. Łukasz Szumowski potwierdził, „możemy zakładać”, że w tym sezonie wakacyjnym nie będzie koloni, ani obozów. Nie będą to takie wakacje jak zawsze były.

 

-W mojej ocenie epidemia będzie trwała co najmniej rok, dlatego przygotujmy się na długą walkę z koronawirusem.– podkreślił Minister Zdrowia.

 

 

Po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego omówiono pewne warianty w zakresie dalszych działań i scenariuszy związanych z pandemią wirusa na terenie Polski. W pierwszej fazie mówi się o zdjęciu ograniczeń dotyczących chociażby limitu w sklepach- mówił na antenie Radiowej Trójki Piotr Müller, rzecznik rządu.

 

Rozmowy dotyczyły również złagodzenia obostrzeń dotyczących obecności ludzi w lasach, czy aktywności fizycznych. Decyzje dotyczące zmian w ograniczeniach mają być podane do wiadomości pod koniec trzeciego tygodnia kwietnia, bieżącego roku.

 

Zanim jednak zostaną ogłoszone jakiekolwiek warianty, w pierwszej kolejności „trzeba się dowiedzieć jakie są dane dotyczące zachorowań. Po tym łatwiej będzie podejmować decyzje” podkreślił gość radiowej trójki.

 

W czwartek, 9-go kwietnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, iż po świętach Rząd planuje zaprezentować plan powrotu do „nowej rzeczywistości gospodarczej”. Natomiast zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego, kolejowego (międzynarodowego) zostaje przedłużone do 25-go kwietnia.

 

– Myślę, że w najbliższych dniach pokażemy, które obszary życia publicznego, gospodarczego chcemy przeorganizować po to, aby państwo w tej „nowej rzeczywistości gospodarczej” mogło wracać powoli na bardziej normalne tory.- podkreślił Mateusz Morawiecki, podczas wtorkowej konferencji na lotnisku Chopina w Warszawie.

 

Fot. Adam Guz/ KPRM

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments