Koncert Daniel Toledo Quartet

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta zaprasza na koncert Daniel Toledo Quartet. 28.02.2020 r. (piątek), godz. 19:00, sala widowiskowa RCK ul. Solna 1. Bilety: 50 zł, 40 zł ulgowe/Karta Mieszkańca do nabycia w kasie RCK oraz na kupbilecik.pl

Daniel Toledo Quartet to gwiazdorski skład muzyków jazzowych, na czele którego stoi ekwadorski kontrabasista Daniel Toledo. Pomysł wspólnego grania narodził się z muzycznej współpracy Daniela i Piotra Orzechowskiego (Pianohooligana), którzy poznali się podczas studiów w Berklee College of Music w Walencji. Ich wspólne koncerty, dyskusje o muzyce doprowadziły do powstania zespołu, który tworzyli początkowo: Daniel Toledo (kontrabas), Piotr Orzechowski (fortepian), Joshua Wheatley (perkusja). Po kilku występach i dostrzeżeniu potencjału zespołu muzycy postanowili nagrać pierwszy album zatytułowany “Elapse”, na którym znalazły się autorskie kompozycje lidera. W ramach promocji płyty zespół wystąpił na Festival Ecuador Jazz – największym festiwalu jazzowym w Ekwadorze, w Chile oraz kilku krajach Europy.

W 2017 roku światło dzienne ujrzał drugi album Daniela Toledo “Atrium”, który został wydany nakładem polskiej wytwórni For Tune. Album spotkał się ze znakomitym przyjęciem zarówno w Europie jak i Ameryce Południowej. Podczas prac nad albumem do zespołu dołączył szwedzki perkusista Paul Svanberg. W 2018 narodziła się nowa idea kwartetu.

Do Daniela Toledo i Piotra Orzechowskiego dołączyli polscy muzycy – Kuba Więcek na saksofonie i Michał Miśkiewicz na perkusji. Latem 2018 zespół odbył pierwszą trasę koncertową po Polsce oraz nagrał nowy album zatytułowany “Fletch”, który trafi na rynek w tym roku. Na najnowsze wydawnictwo składają się utwory, w których tradycja europejskiego jazzu, zasilana żywiołem improwizacji, wchodzi w nieoczywisty dialog z muzyką Ameryki Południowej, nade wszystko Ekwadoru. Daniel Toledo próbuje tym samym wpisać nieznaną powszechnemu odbiorcy muzykę swojego kraju w jazzowy idiom.

Piotr Orzechowski “Pianohooligan ” o muzyce Daniela Toledo: “Na tle moich ludowych poszukiwań z okresu Walencji zetknięcie z Danielem Toledo i jego muzyką było czymś rozwijającym. Dla Daniela ważna jest niesamowita natura And, z których pochodzi oraz liczby – jego utwory ułożone są według niedostępnych nam wzorów. Jednak tym, co w jego muzyce fascynuje mnie najbardziej jest ich warstwa emocjonalno-kulturowa. Relacja kompozycji Daniela Toledo z muzyką ludową jest bezsprzeczna, lecz trudna do zdefiniowania, i to jest w niej wyróżniającą, niezwykle uszlachetniającą cechą – są to dzieła samodzielne, oderwane estetycznie od folku, ale w sposób oczywisty stworzone przez ducha z tego kawałka świata. Daniel dobrał sobie takich muzyków, którzy bardzo wiele dodają od siebie, jednocześnie pozostając w duchowym związku z kompozycyjną bazą każdej z miniatur pojawiających się na albumie “Fletch”. Transcendujemy tę muzykę w obszary, które nie zostały przewidziane, jednak przenosząc początkowy koncept tam, gdzie zmierza nasza wspólna inwencja.”


DANIEL TOLEDO

Ekwadorski kontrabasista i kompozytor. Ukończył studia na Berklee College of Music w Walencji, obecnie wykłada na uniwersytecie San Francisco w Quito. Zwycięzca Jazz Envoys 2010, dzięki czemu stał się częścią Jamey Aebersold Summer Jazz Workshop w Louisvile Kentucky. Występował w prestiżowym Kennedy Center w Washington D.C. W trakcie licznych tras koncertowych po Europie, Azji i obu Amerykach koncertował między innymi z Tedem Lo, Johnem Backwellem, Perico Sambeatem, Yoronem Israelem, Victorem Mendozą. Wydał dwa autorskie albumy: “Elapse” oraz “Atrium”.


PIOTR ORZECHOWSKI “PIANOHOOLIGAN”

Pianista, improwizator, kompozytor. Absolwent Berklee College of Music. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, okrzyknięty przez krytykę “najbardziej kreatywnym i bezkompromisowym artystą młodego polskiego jazzu”. Po głośnym zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 występuje na całym świecie, a każda jego płyta staje się wydarzeniem. Współpracował z gigantami muzyki współczesnej, jak Philip Glass, Steve Reich, czy Krzysztof Penderecki, wybitnymi postaciami światowego jazzu, takimi jak Randy Brecker, Avishai Cohen, Victor Mendoza, czy Michał Urbaniak.


KUBA WIĘCEK

Saksofonista i kompozytor. Student prestiżowego Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze. Laureat wielu międzynarodowych konkursów. Czerpie z wielu gatunków muzyki, poczynając od klasyki, przez folklor europejski czy jazz, a kończąc na muzyce elektronicznej, alternatywnej czy hip-hopie, dlatego w jego prywatnym zbiorze muzycznym nagrania Johna Coltrane’a, Charlie’ego Parkera leżą obok płyt takich artystów jak Steve Reich, Brian Eno, Tom Waits, Bon Iver, Flying Lotus czy Kanye West. Album “Another Raindrop” jest jego debiutem fonograficznym, za który otrzymał prestiżową Nagrodę Fryderyka.

 

Fot. UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments