Kolorowe skarpetki symbolem solidarności

Dzień Zespołu Downa to coroczne święto, obchodzone 21 marca, które ma na celu zwiększenie świadomości na temat zespołu Downa oraz promowanie integracji i akceptacji osób z tym zaburzeniem genetycznym.

 

Zespołu Downa jest jednym z najczęstszych zaburzeń genetycznych, występującym u około 1 na 700-900 urodzeń. Zaburzenie to wynika z trisomii chromosomu 21, czyli obecności dodatkowego egzemplarza tego chromosomu w komórkach organizmu. Dzień Zespołu Downa jest okazją do zwrócenia uwagi na wyzwania, z jakimi borykają się osoby z zespołem Downa i ich rodziny, jak również do podkreślenia ich potencjału i umiejętności. To doskonała okazja do zwiększenia świadomości na temat tego zaburzenia i promowania włączenia osób z zespołem Downa do społeczeństwa.

 

Organizacje na całym świecie organizują różne wydarzenia, aby uczcić Dzień Zespołu Downa. Są to między innymi festyny, koncerty, pikniki, konferencje i spotkania edukacyjne, które mają na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i problemy osób z zespołem Downa. W ramach tych wydarzeń organizowane są również różnego rodzaju warsztaty, szkolenia i spotkania, które mają na celu poprawę jakości życia osób z zespołem Downa i ich rodzin.

Wiele osób na znak solidarności z osobami cierpiącymi na ten zespół nosi kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki. Pomysł ten wynika z faktu nieparzystości chromosomów, a więc braku pary. W ten sposób można okazać szacunek i poważanie.

Jednym z najważniejszych celów Dnia Zespołu Downa jest promowanie akceptacji i integracji osób z zespołem Downa. Osoby te często doświadczają marginalizacji i dyskryminacji w społeczeństwie, co powoduje, że mają trudności z integracją w życiu codziennym. Dzień Zespołu Downa przypomina nam, że każda osoba zasługuje na szacunek i akceptację, niezależnie od swoich cech fizycznych czy umiejętności.

 

Foto: Emilia Bury – Burmistrz Miasta Białogard

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments