Kołobrzeska “drogówka” przypomina: Warto zgłosić kontrolę autokaru!

W związku ze wzmożonym okresem wyjazdów na wycieczki, zwłaszcza dzieci i młodzieży, Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu przypomina o możliwości dokonania na wniosek organizatorów wycieczki, rodziców lub opiekunów kontroli trzeźwości kierowców oraz stanu technicznego autokarów.

Potrzebę sprawdzenia autokaru, należy zgłosić pisemnie co najmniej 7 dni przed planowanym wyjazdem. Przyjęte wyprzedzenie czasowe pozwoli na odpowiednie zorganizowanie służby, tak by w miarę posiadanych sił i środków, udało się przeprowadzić kontrole wszystkich zgłoszonych autokarów.

W przypadku gdy kontrola autokaru nie była wcześniej zgłoszona, organizator wyjazdu, który w chwili podstawienia autobusu ma uzasadnione podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, bądź stan techniczny pojazdu budzi poważne zastrzeżenia, może zawiadomić o tym fakcie oficera dyżurnego Policji, który zgodnie z posiadanymi siłami i środkami skieruje na miejsce patrol, przy czym należy pamiętać, że interwencje obsługiwane są zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Do kontroli autobusów wyznaczone zostały dwa miejsca w Kołobrzegu tj. centrum przesiadkowe przy ul. Bałtyckiej 4 oraz parking przy ul. Śliwińskiego 2.

Jednocześnie informujemy, że mimo wcześniejszego zgłoszenia kontroli na piśmie zgodnie ze wskazanymi warunkami, może ona nie dojść do skutku w sytuacji nagłej konieczności wykorzystania policjantów do innych zadań służbowych związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia ludzkiego.

Ważne numery telefonów:

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu nr tel. 94 35 33 511 (czynny całodobowo)
Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Kołobrzegu nr tel. 94 35 33 570 (czynny w godzinach służby)

Kołobrzeska Policja przypomina również o projekcie “Bezpieczny Autobus”. Jest to darmowa usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która pozwala sprawdzić online podstawowe informacje o autobusie lub każdym pojeździe przeznaczonym do transportu więcej niż 9 osób. Wystarczy podać numer rejestracyjny na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl Strona jest dostępna również na telefonach komórkowych. Dzięki niej podróżny upewni się m.in. Czy autobus:

– ma ważne ubezpieczenie OC

– posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne

– nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony

Usługa jest darmowa i pozwala w szybki i wygodny sposób uzyskać informacje, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróżowania autokarem, busem lub autobusem. Nie zastąpi ona działań Policji, która dodatkowo może sprawdzić kierowcę, pozwoli jednak na wstępne sprawdzenie pojazdu.

 

 

Fot. KPP w Kołobrzegu

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments