Kolejna karuzela VAT wykryta przez zachodniopomorską KAS

Dzięki współpracy zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Policji i Prokuratury zlikwidowano karuzelę VAT.
Zajęto ponad 1 mln zł pochodzących z wyłudzeń skarbowych.


 
Na trop oszustwa wpadli analitycy z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego  w Szczecinie (ZUCS) przy współpracy z pracownikami komórki organizacyjnej Szefa KAS ds. STIR.

Na podstawie danych z systemów analityczno-informatycznych w precyzyjny sposób zidentyfikowali oszustwo skarbowe i ujawnili grupę przestępczą dokonującą wyłudzeń VAT o wysokiej wartości.  Nielogiczność danych w składanych deklaracjach wskazywała, że podejrzane spółki prowadziły działalność gospodarczą w oderwaniu od zasad rynkowych.

Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie wspólnie  z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie (KWP) i Prokuraturą Krajową -Zachodniopomorskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie podjęli działania wobec całej grupy podmiotów zaangażowanej w karuzelę VAT.

Mając zebrane informacje przeprowadzono jednoczesne działania na terenie 3 województw – zachodniopomorskiego, śląskiego i mazowieckiego. Funkcjonariusze Policji dokonali przeszukań, a pracownicy ZUCS w Szczecinie wszczęli kontrole celno-skarbowe.

Zabezpieczeniem przyszłych zobowiązań są środki finansowe na rachunkach bankowych wytypowanego podmiotu ponad 1 mln złotych (blokada STIR). Blokady dokonano decyzją Szefa KAS.
Spółki objęte blokadą STIR zostały wykreślone z rejestru VAT.

Szacowane uszczuplenia to co najmniej 5,5 mln zł.

Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Krajowa Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji  w Szczecinie.

 

 

 

Foto.: Krajowa Administracja Skarbowa

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments