Kite Liga na Pomorzu Zachodnim [FILM]

Na przełomie czerwca i lipca 2022 roku w Dźwirzynie zostaną rozegrane amatorskie zawody kitesurfingowe z udziałem niepełnosprawnych.

 

Polski Związek Kiteboardingu we współpracy z Gminą Kołobrzeg zorganizuje zawody kiteboardingu dla amatorów bez limitu wiekowego. W rywalizacji będą mogły uczestniczyć również niepełnosprawni. Infrastruktura gminna przygotowana z myślą o niepełnosprawnych idealnie wpisuje się idee rywalizacji amatorskiej bez granic.

 

Kitesurfing jest dziedziną sportu w której z powodzeniem mogą uczestniczyć osoby od kilkunastu lat do kilkudziesięciu, kobiety, a także niepełnosprawni mając podobne szanse w rywalizacji.

 

„Za dwa lata w Paryżu kiteboarding zagości na Igrzyskach Olimpijskich, a wkrótce potem mamy nadzieję również na paraolimpiadzie. Polska przoduje na świecie w promocji kiteboardinu i jako pierwsze w europie certyfikowała uprawnienia do szkoleń zgodne z Europejską Ramą Kwalifikacji Zawodowych EQF. Mamy doskonałych zawodników olimpijskich, a wkrótce również paraolimpijskich” – powiedział Igor Czernik, prezes Polskiego Związku Kiteboardingu.

 

Polski Związek Kiteboardingu planuje rozszerzenie cyklu rozgrywek kitesurfingowych na Pomorze Zachodnie i aktywizację tych obszarów. Do tej pory imprezy amatorski rozgrywały się głównie na Półwyspie Helskim. Chcielibyśmy by docelowo do zawodów przystąpiła przynajmniej jeszcze jedna gmina z regionu

 

„W roku 2020 gmina Kołobrzeg oddała do użytku Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej w Dźwirzynie. Obiekt jak i infrastruktura towarzysząca dostosowane zostały do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na terenie obiektu znajduje się szatnia oraz łazienka dla osób niepełnosprawnych, a także winda. Na terenie obiektu realizowany był projekt BALTIC FOR ALL- międzynarodowe przedsięwzięcie w ramach Programu Unii Europejskiej South Baltic” powiedział pan Marcin Racinowski, przedstawiciel gminy Kołobrzeg.

 

Baltic for All

 

Projekt realizowany przez gminę Kołobrzeg w Partnerstwie z Silute (Litwa) i Barth (Niemcy) w ramach programu unijnego INTERREG Południowy Bałtyk.

 

441 000,00 EUR dla Gminy Kołobrzeg jako partnera wiodącego
100 000,00 EUR dla Klubu Błękitni jako partnera projektu

 

Opracowano program szkolenia dla trenerów żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu do pracy z osobami z niepełnosprawnościami.

 

Rezultaty w Gminie Kołobrzeg:
Przeszkolenie 30 instruktorów żeglarstwa dla osób z niepełnosprawnościami
Przeszkolenie 17 instruktorów windsurfingu dla osób z niepełnosprawnościami
Przeszkolenie 11 instruktorów kitesurfingu dla osób z niepełnosprawnościami

 

Zakupiono:
6 łodzi klasy Hansa 303
2 łodzie asekuracyjne RIB
1 jacht kabinowy klasy Scandinavia 650
Sprzęt windsurfingowy
Sprzęt kitesurfingowy
Drobny sprzęt żeglarski w tym pianki, kamizelki ratunkowe, koła ratunkowe, boje, sprzęt do komunikacji bezprzewodowej itp.

Uruchomiono platformę e-learningową, która umożliwia każdemu zainteresowanemu przejście kursu teoretycznego w formie on-line.

Na bazie przeszkolonego personelu i zakupionego sprzętu tylko w sezonie letnim 2021 roku skorzystały osoby niepełnosprawne w liczbie niemal 300 osób. To pokazuje jak duży potencjał drzemie w tej grupie docelowej.

Inicjatywa PZKite i Gminy Kołobrzeg spotkała się też z bardzo dobrym odbiorem lokalnych lokalnych organizacji i przedsiębiorstw, a jedną z nich jest Hotel Senator z Dźwirzyna z Grupy Hotele Nadmorskie, który został patronem zawodów.

 

 

 

Realizacja: Dawid Macal

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments