II Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”

Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski serdecznie zaprasza turystów i mieszkańców powiatu na II Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”, który odbędzie się w najbliższy weekend 5-6 września 2020 roku w Budzistowie.

 

 

II Festiwal trwać będzie na łące przy ul. Kasztanowej w Budzistowie w sobotę 05.09.2020 r. od godz. 11.00 do 18.00 oraz niedzielę 06.09.2020 r. od godz. 11.00 do 15.00. Wstęp jest bezpłatny.

Tematem wiodącym II Festiwalu w Budzistowie są życie i tajemnice podgrodzia w czasach pierwszych Piastów. Miejsce wydarzenia wpisuje się w to zagadnienie – odbywa się ono na terenie rzeczywistego, dawnego, kołobrzeskiego podgrodzia.

Na terenie obozowiska historycznego zaprezentowane zostaną m.in. tzw. ginące zawody, powszechne w średniowieczu, w tym: ciesielstwo, barwierstwo, garncarstwo, kowalstwo, snycerstwo, wytwarzanie oraz używanie instrumentów muzycznych, zielarstwo, dawna kuchnia.

Duży nacisk położony zostanie na profesje ściśle związane z Kołobrzegiem wczesnośredniowiecznym: myślistwo, rybołówstwo oraz wyrób soli.
Na terenie obozowiska odbywać się będą pokazy walk wojów w formie treningów oraz pojedynków.

Podczas II Festiwalu promowane będzie dziedzictwo kulinarne Pomorza – w części gastronomicznej zainstalowane zostaną stanowiska wystawców akcji „Polska smakuje”. Na miejscu dostępne będą wyłącznie produkty regionalne wytwarzane przez mieszkańców naszego regionu oraz rzemieślnicze piwo „Colberg”.
Podczas Festiwalu odbędzie się walne czytanie na głos powieści p.t.: „Gra w kości” autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. Do lektury zapraszamy każdego. Czytana książka z autografami autorki oraz wszystkich osób, które wezmą udział w akcji zostanie przekazana na cele charytatywne.

W niedzielę, 06.09.2020 r. zaplanowany został panel ekspercki – cykl prelekcji dotyczących wczesnego średniowiecza na Pomorzu. Wygłoszą je eksperci z branży. Gościem specjalnym Festiwalu będzie prof. dr hab. Stanisław Rosik – specjalista w zakresie chrystianizacji Pomorza oraz autor biografii Bolesława III Krzywoustego.

 

 

Informacja oprac. na podst. materiałów Muzeum Oręża Polskiego

Foto.: Powiat Kołobrzeski

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments