HIV ciągle groźny. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Koszalinie ponownie otwarty

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) to najlepsze miejsce, w którym można wykonać test na obecność HIV. Po obostrzeniach punkt został ponownie otwarty.

 

Żeby wykonać takie badanie, nie trzeba mieć skierowania, nie trzeba mieć ubezpieczenia. Badania są bezpłatne i anonimowe. Cała rozmowa okołotestowa jest poufna.

W PKD, zanim zostanie pobrana krew na badanie, można się wiele dowiedzieć o rzeczywistym ryzyku zakażenia, sposobach uniknięcia zakażenia oraz o tym, czym tak naprawdę jest HIV i AIDS. Rozmowy przeprowadzane są przez doradców (najczęściej lekarzy lub psychologów), którzy uzyskali odpowiednie certyfikaty Krajowego Centrum ds. AIDS.

Wykonanie testu wymaga pobrania niewielkiej ilości krwi, na ogół nakłuwa się żyłę w zgięciu łokciowym. Nie trzeba być przed tym na czczo.
Wynik badania jest do odebrania w następnym dniu pracy punktu. Możliwe jest także zadanie dodatkowych pytań podczas odbierania wyniku. Doradcy wyjaśniają też osobom zakażonym, co mają dalej robić, gdzie zgłosić się w celu dalszej opieki zdrowotnej i podjęcia leczenia.
Wynik testu wykonanego w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym odbiera się wyłącznie osobiście. Nie udziela się informacji o wynikach telefonicznie czy korespondencyjnie. Odbieranie wyniku jest okazją do wyjaśnienia wątpliwości i upewnienia się co do znaczenia wyniku.

Kto powinien zrobić sobie test na HIV?
Każdy kto:
– kiedykolwiek miał kontakt seksualny z mało znaną sobie osobą/osobami, z osobą zakażoną HIV, z partnerami/partnerkami mającymi wielu partnerów seksualnych,
– miał wielu partnerów/partnerek seksualnych,
– podczas kontaktów seksualnych nie stosował prezerwatyw,
– przebył jakąś z chorób przenoszonych drogą płciową,
– kiedykolwiek miał kontakty z osobą przyjmującą narkotyki w iniekcjach,
– przyjmował narkotyki w iniekcjach i używał do iniekcji narkotyków lub innych substancji sprzętu do iniekcji, z którego korzystały inne osoby,
– wykonywał np. tatuaż lub założenie kolczyków (piercing) przy użyciu niedostatecznie wysterylizowanego sprzętu,
– stracił kiedykolwiek kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków zmieniających świadomość).
Test powinny wykonać też kobiety planujące zajście w ciążę lub będące na początku ciąży, a także ich partnerzy.

Koszaliński Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny mieści się w Poliklinice przy ulicy Szpitalnej 2, na trzecim piętrze, gabinet 306 (vis a vis laboratorium).
W maju i czerwcu 2020 roku punkt jest czynny w środy w godzinach 13:00 – 18:00,

Telefony zaufania HIV/AIDS:
– 22 692 82 26 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 21:00)
– 800 888 448 (połączenie bezpłatne)

HIV dotarł do Polski w 1985 roku. Na chwilę obecną w Polsce jest niecałe 25000 osób zakażonych HIV. Ponad 3800 osób ma AIDS.
W koszalińskim PKD w ciągu roku wykonuje badania średnio około 350-400 osób. Zakażenie HIV stwierdza się średnio u 2-3 osób rocznie.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments