Dzień Patrona w Przedszkolu Miejskim nr 3

W piątek, 28-ego maja w Przedszkolu Miejskim nr 3 odbyła się uroczystość poświęcona Marii Montessori – Patronce Przedszkola. Maria Montessori urodziła się 31 sierpnia 1870 r. we Włoszech.

 

Była pierwszą kobietą, która w swojej ojczyźnie ukończyła studia medyczne i otrzymała dyplom lekarza medycyny. Jako zasadę pedagogiczną w stosunku do dzieci, wprowadziła swobodę w wyborze materiałów dydaktycznych, oraz dowolność miejsca i czasu pracy.

Dobrowolność ta ma sprzyjać rozwojowi samodzielności, oraz umiejętności podejmowania decyzji. Kontakt z naturą pozwala dziecku na swobodne dostrzeganie otaczającego nas świata, poznawanie różnorodnych faktur, zapachów, dźwięków, co z kolei korzystnie wpływa na rozwój psychiczny dziecka. To tylko niektóre z założeń płynących z metody Montessori…

Uroczystość przedszkolna została przygotowana przez nauczycielki: Dagmarę Bulską i Martę Kuczyńską. W tym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne miała ona nieco inny charakter i każda z grup świętowała z osobna.

Aby uczcić ten dzień, wszyscy przyszli do przedszkola odświętnie ubrani. W celu podniosłego rozpoczęcia uroczystości, dzieci wraz z paniami zaśpiewały hymn przedszkola “Przedszkole Montessori”, następnie obejrzały prezentację multimedialną o życiu M. Montessori, nauczyły się kilku podstawowych słów w języku włoskim (m.in. Dzień dobry – Buongiorno, Do widzenia – Arrivederci, Cześć – Ciao, Proszę – Per favore), uczestniczyły w lekcji ciszy, oraz w zajęciu pokazowym z wykorzystaniem różowej wieży i brązowych schodów.

Organizowanie tego rodzaju uroczystości pozwala rozwijać zainteresowania dzieci, a także doskonalić pozytywne zachowania i kształtować pożądane postawy wychowanka Przedszkola.

 

Źródło.: UM Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments