Czas podsumowań i polskich aspiracji. Europoseł „jedynką” na listach koalicji? [FILM]

KoszalinInfo TV: – To nasz wspólny interes – mówił w sobotę (23 lutego) prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE), o przystąpieniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Koalicji Europejskiej. Dodał, że o jego miejscu na wspólnej liście z okręgu nr 13, który obejmuje Zachodniopomorskie i Lubuskie, zadecydują negocjacje pomiędzy partiami.

 

Prof. Bogusław Liberadzki pochwalił się swymi działaniami na rzecz infrastruktury w regionie. To drogi ekspresowe: S3 z Solnego Śląska do budowanego tunelu w Świnoujściu i S6 łącząca Szczecin z Koszalinem. Jako wiceszef europarlamentu odpowiada za współpracę z Bankiem Światowym i parlamentami krajów członkowskich, a także bezpieczeństwo zgromadzenia. Zwrócił też uwagę na zmiany na liniach kolejowych, które wejdą w życie za dwa lata, choć wzbudziły opory np. we władzach PKP. To czas na realizację zaplanowanych inwestycji w tej branży. Od 2021 roku przewoźnicy będą odpowiadać za opóźnienia i brak skomunikowania z innymi pociągami, a także dostępność przedziału dla rowerów w wagonie. Sytuacja na torach ma poprawić punktualność kursów i wymusić spadek odwoływanych pociągów. Europoseł dodał, że w zamożnych Niemczech tym sposobem rocznie podróżuje 2,4 miliarda pasażerów, gdy w Polsce zaledwie 300 milionów osób.

– Nie musimy być dostarczycielem taniej siły roboczej, bo należy wyrównywać poziom płacowy – podkreśla polskie aspiracje w zjednoczonej Europie prof. Bogusław Liberadzki.

Po Brexicie do 705 zmniejszy się liczba mandatów w europarlamencie. Z nich 52 przypadną Polsce. Wiceszef PE podporządkowuje się decyzji Koalicji Europejskiej, jeśli chodzi o ewentualny start w wyborach 26 maja br. Tłumaczy, że nie zrobił niczego, co by naraziło na szwank reputację reprezentowanej przezeń formacji i własne dobre imię. Czy ponad 15-letnie doświadczenie profesora na forum może wciąż zaprocentować?

– Jest sporo do zrobienia, choćby nowe wieloletnie ramy finansowe i ile pieniędzy dostanie województwo zachodniopomorskie – powiedział „Kurierowi” europoseł ze Szczecina. – Teraz mamy sześć i pół miliarda złotych. Jeżeli budżet ogólny będzie mniejszy, to niech będzie niższy gdzie indziej, a nie na Pomorzu Zachodnim.

Konferencję prasową w Koszalinie prof. Bogusław Liberadzki rozpoczął od wspomnienia niedawno zmarłego Włodzimierza Niemca, szefa Rady Powiatowej SLD. Jego obowiązki pełni Janina Niedopytalska, sekretarz organizacji.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments