Centrum Pielgrzymkowe budowane z rozmachem. Potrzebne wsparcie [FOTO, FILM]

KoszalinInfo TV: Trwa budowa centrum pielgrzymkowo-turystycznego na Górze Chełmskiej. Budowa to odpowiedź do wciąż wzrastającej liczby wiernych i turystów odwiedzających koszalińską Górę. Inwestycja już pochłonęła ponad  7 milionów złotych, a brakuje jeszcze 4. 

 

Szensztacki Instytut Sióstr Maryi w 2015 roku podjął się wyzwania budowy centrum turystyczno- pielgrzymkowego w Koszalinie. Powstający budynek wzbogacił otoczenie dobrze znanej wieży widokowej.

Obiekt otacza drzewostan bukowy i XIX-wieczna wieża widokowa. Natomiast wewnątrz na powierzchni 1900 mkw. znajdzie się miejsce na artefakty w Muzeum Jana Pawła II, który odwiedził Górę Chełmską podczas wizyty papieskiej w 1991 r. Gościom służyć będą też m.in. biblioteka i kawiarnia.

 

 

Szacowany koszt przedsięwzięcia po znacznych podwyżkach cen usług budowlanych to ponad 11 mln zł.  Wsparcia inwestor szukał nie tylko w kraju, ale również za granicą. Do tej pory udało się łącznie zebrać i wydatkować ponad 7 milionów złotych. Brakuje jeszcze 4 milionów.

– W jego wnętrzu maja się znaleźć sale edukacyjne, multimedialne, duża kaplica, oraz muzeum im. Jana Pawła II. Będzie to nowoczesne muzeum. Chcemy ocalić od zapomnienia historię Góry Chełmskiej i historię Koszalina i regionu. Chcemy by w muzeum można było spotkać się z najważniejszym pielgrzymem, który odwiedził Górę Chełmską- z Janem Pawłem II – mówi Eligia Pawlisz, siostra szensztacka.

 

Trwa budowa Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej w Koszalinie

KoszalinInfo TV: Trwa budowa Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej w Koszalinie.O przebiegu budowy tak ważnej inwestycji dla miasta Koszalina, rozmawiamy z siostrą Eligią Pawlisz ze Wspólnoty Sióstr Szensztackich na Górze Chełmskiej w Koszalinie.Góra Chełmska – Siostry Eligia Pawlisz Góra Chełmska Koszalin Góra Chełmska – Wieża Widokowa Koszalin Centrum Pomorza

Opublikowany przez KoszalinInfo.pl Piątek, 29 maja 2020

 

To nie będzie hotel. To będzie dom dziennego pobytu. Oprócz kawiarni, sal, muzeum, kaplicy na zapleczu obiektu ma znaleźć się amfiteatr. Koniec budowy jest zależny od środków finansowych, które w większości udało się pozyskać z budżetu Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ponad 2,6 mln złotych) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (80 tysięcy złotych). Dużo środków pochodzi również od sponsorów, z organizacji koncertów i zbiórek charytatywnych. Obecnie wszelkie prace budowlane idą do przodu dzięki zachowanej płynności finansowej. Jeśli jednak, te zostaną wstrzymane lub blokowane, to samo stanie się z budową centrum.

-My jako siostry, pracujemy na Górze bezinteresownie. Utrzymujemy się tylko z ofiar ludzi. W związku z tym im więcej ofiar ludzi, tym więcej zrobimy na budowie. Im mniej ofiar, tym mniej też będziemy robić.- podkreśla siostra zakonna.

Osoby, które chciałyby wesprzeć budowę Centrum Pielgrzymkowego mogą kontaktować się bezpośrednio z siostrami szensztackimi oraz Szensztackim Instytut Sióstr Maryi.

 

 

Marek Łagocki/ Elżbieta Subocz/ Dawid Macal/ Fot. Dawid Macal

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments