Burza i wichury w Kołobrzegu i regionie. Pozrywane dachy, powalone drzewa

385 interwencji wywołanych gwałtownie wiejącym wiatrem, uszkodzone dachy przez trąbę powietrzną w powiecie drawskim, kilka tysięcy osób pozbawionych prądu – to bilans minionej, wietrzej nocy. Nikt nie został poszkodowany.

Najwięcej pracy mieli strażacy – do interwencji na terenie województwa wyjeżdżali prawie 400 razy, usuwali połamane konary, powalone drzewa, zabezpieczali uszkodzone dachy i wypompowywali wodę z posesji.

Najgwałtowniejszy wiatr wiał w powiecie drawskim, w m. Złocieniec – uszkodzonych zostało ok. 50 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Osoby poszkodowane mogą uzyskać pomoc od państwa dla na pokrycie szkód wywołanych przez wichury. Oprócz 6 tys. zł jednorazowego zasiłku celowego, poszkodowani mogą uzyskać do 100 tys. zł na remont lub odbudowę budynków gospodarczych oraz do 20 tys. zapomogi na odbudowę zniszczeń w budynkach i lokalach mieszkalnych.

Osoby poszkodowane powinny zgłaszać się do swoich gmin z wnioskiem o uzyskanie zasiłku celowego. Po weryfikacji wnioski za pośrednictwem wojewody trafiają do MSWiA. Zasiłki uruchamiane są z rezerwy celowej budżetu Skarbu Państwa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych

 W powiecie świdwińskim, pomiędzy m. Rąbino a Świdwinem, na tory kolejowe spadły dwa drzewa – pociągi przewożące pasażerów nie zostały uszkodzone. Awaria na torze została usunięta ok 3 w nocy. Minionej nocy przerwy w dostawie prądu dotknęły ponad 12 tys  odbiorców (operator Enea – ok. 6 tys 200 odbiorców, m.in. w powiatach: stargardzkim, goleniowskim i gryfickim, operator Energa – 5 tys. 700). Trwają jeszcze prace nad przywróceniem dostaw energii elektrycznej, część dostaw już przywrócono.

 

Fot. OSP Rogowo

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments