Apel o niedokarmianie dzikich zwierząt

Wójt Gminy Ustronie Morskie apeluje do mieszkańców o niedokarmianie dzikiej zwierzyny (zwłaszcza dzików) odpadami powstającymi w gospodarstwach domowych tj. resztkami żywności.

Karmiony dzik szybko przyzwyczaja się do takiej sytuacji i będzie przekazywał taką postawę swojemu potomstwu. Należy zadbać więc o to, aby skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach i pojemnikach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki, przydomowe ogrody powinny być zamykane. W tym rejonie musimy wyeliminować dokarmianie jakichkolwiek zwierząt, zarówno celowe, jak i przypadkowe, poprzez wyrzucanie odpadów żywnościowych w łatwo dostępnych dla dzików miejscach.

Dziki są zwierzętami, które chętnie zjadają resztki ludzkiego pożywienia. Śmietniki przy posesjach należy zamykać, nie zostawiać otwartych worków ze śmieciami obok pojemników. Nie wyrzucajmy odpadków pożywienia w miejscach do tego nieprzeznaczonych!

Jeśli spotkamy dzika to przede wszystkim należy pozostawić zwierzę w spokoju. Nie należy się do niego zbliżać, a także nie można wykonywać w jego kierunku gwałtownych ruchów. Rozdrażnione zwierzę może zaatakować. Uczulamy również rodziców, by uświadomili dzieci, że widząc dzika należy zachować szczególną ostrożność.

Lisy

Jeżeli zaobserwują Państwo pojawiające się w okolicy lisy prosimy informacje taką zgłaszać bezpośrednio do GOSIRu, tel. (94) 35-15-095 wew. 102

Foto: David Dirga/Shutterstock.com

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments