VI Kołobrzeskie Dni z rotmistrzem Witoldem Pileckim

W dniach 28 – 29 września 2018 r. w Kołobrzegu odbędą się VI Kołobrzeskie Dni z rotmistrzem Wiotoldem Pileckim. Ten projekt jest odpowiedzią na poszukiwanie możliwości, by jak najlepiej rozpowszechniać wiedzę o osobie i działalności bohatera niezłomnego rotmistrza Witolda Pileckiego na tle czasów, w których żył i działał.


Przybliża też wiedzę nie tylko o historii wojennej i powojennej Polski, ale i o II Rzeczypospolitej. To wspaniała lekcja historii dla młodego pokolenia Polaków. Z drugiej strony to jedyne, coroczne takie wydarzenie kulturalne, związane z życiem i działalnością legendarnego Rotmistrza, na Pomorzu Zachodniopomorskim, ponieważ prezentowane są programy artystyczne, np. koncerty i spektakle teatralne. Każdej edycji towarzyszy osobiście syn Rotmistrza Pan Andrzej Pilecki.

Patronat Honorowy nad VI Kołobrzeskimi Dniami z Rotmistrzem Witoldem Pileckim objęli: prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, prof. Jan Żaryn – senator RP, Jan Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jacek Pawłowicz – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i Tomasz Tamborski – starosta kołobrzeski.

Organizatorem VI Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim jest stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna a Partnerują: Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, Instytut Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego w Warszawie, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie oraz Fundacja LOTTO.

Głównym sponsorem jest: Polska Spółka Gazownictwa

Patronat medialny objęli m.in.: ogólnopolski miesięcznik „wSieci Historii”, Radio Plus, Radio Koszalin, tygodnik „Gość Niedzielny” oraz portal internetowy miastokolobrzeg.pl

PROGRAM VI KOŁOBRZESKICH DNI z ROTMISTRZEM WITOLDEM PILECKIM:

Piątek, 28 września 2018
godz. 12.00 Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta, ul. Solna 1:
Wykład : „Dylematy Pokolenia Wyklętych ” –Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie

godz. 19.00 Kościół pw. św. Macieja Apostoła, ul. św. Macieja 3:
Msza św. w intencji rotm. Witolda Pileckiego, jego Rodziny oraz Żołnierzy Wyklętych

Sobota, 29 września 2018
godz. 11.00 – aula I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika:
VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności rotm. Witolda Pileckiego

godz.17.00 – Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta, ul. Solna 1:
Pokaz fabularyzowanego dokumentu pt.”Koszalin 1945-46, pierwsza powojenna konspiracja niepodległościowa.”( scenariusz i reżyseria Marcin Maślanka)
“Głosy” – kołobrzeska premiera audio-spektaklu Marii Ścibor – Marchockiej (koncepcja, reżyseria i scenografia).

Głosy” Bohdana Urbankowskiego, oparte są na wspomnieniach więźniów, na prawdziwych wydarzeniach – nie ma w nich nic nadto. Tym bardziej wstrząsające i ważne – zwłaszcza dziś, gdy zgrabnie prowadzona przez Niemców polityka historyczna zdejmuje odpowiedzialność z tychże i rozmywa ją gdzieś pomiędzy mitycznymi nazistami, a Polakami. Poeta oparł się na wspomnieniach więźniów oraz na udokumentowanych faktach z działalności niemieckich fabryk śmierci. Użył różnych form literackich, od prozy poetyckiej, po balladę dziadowską. Każdy wiersz to głos innego więźnia Buchenwaldu i Auschwitz. Te subiektywne spojrzenia na dramatyczne najczęściej obozowe wydarzenia budują polifoniczny opis piekła.

Ten poetycki dokument ukazuje również wspomnienia obozowe rotmistrza Witolda Pileckiego.

Spektakl na który pragniemy zaprosić uczestników VI Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim jest nietypowy. Aktorzy stali się w nim głosem. Tylko głosem – i głos ten pozostaje ostatnim przekazem z lagru – tych, których pochłonął piec krematorium i tych, którzy przeżyli piekło – ale już tylko głosem są w stanie zaświadczyć o tamtej rzeczywistości. Będą tam ludzie święci i nikczemni, oprawcy i ofiary, bohaterowie najwyższej miary i mali zjadacze chleba chcący tylko i aż przetrwać. Usłyszymy co dodało im sił, a co odebrało ostatnia nadzieję.

W spektaklu, udzieli swoich głosów następujący aktorzy: Jerzy Zelnik, ś. p. Janusz Zakrzeński, Katarzyna Wełpa, Tadeusz Ścibor Marchocki, Rafał Jan Porzeziński, Michał Piela, Maria Pakulnis, Cezary Nowak, Mikołaj Müller, Zbigniew Moskal, Olga Miłaszewska, Wojciech Malajkat, Anna Majcher, Piotr Machalica, Agnieszka Kuczyńska, Rafał Królikowski, Wiesław Komasa, ś. p. Krzysztof Kołbasiuk, Mikołaj Kawecki, Marek Jaromski, Sławomir Grzymkowski, Bartłomiej Głogowski, Sylwia Gliwa, Stanisław Dembski, Jacek Bursztynowicz, Barbara Bursztynowicz, ks. Marcin Brzeziński, Urszula Bartos-Gęsikowska, Adam Biedrzycki.

0 0 votes
Article Rating


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments