24. Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w RCK Kołobrzeg

24. Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego “Z miłości do ojczyzny w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej” pod patronatem honorowym Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej.

 

 

W pierwszym tygodniu czerwca bieżącego roku do Kołobrzegu przyjedzie około dwustu młodych artystów: recytatorów, aktorów, tancerzy i wokalistów, reprezentantów klubów jednostek wojskowych z całego kraju. Wezmą oni udział w ostatnim etapie zmagań artystycznych 24. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego „Z miłości do ojczyzny – w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej”, do którego przygotowywali się od wielu miesięcy.

Przez cztery dni, od 2 do 5 czerwca, młodzi artyści będą doskonalić swoje umiejętności na spotkaniach warsztatowych. Wystąpią także przed publicznością kołobrzeską podczas otwartych prezentacji konkursowych i koncertów plenerowych na scenie Regionalnego Centrum Kultury przy ul. Solnej 1, które od lat gości Festiwal Twórczości Dziecięcej.

3 czerwca na promenadzie kołobrzeskiej zobaczymy kolorowy korowód festiwalowy, a w nim uczestników Festiwalu i Orkiestrę Wojskową ze Świnoujścia. Młodzi artyści będą zapraszać publiczność na koncerty. W sobotnim spektaklu upamiętniającym 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej zaprezentuje się Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia. Natomiast w niedzielnym koncercie finałowym wystąpi gościnnie Ala Tracz, reprezentantka Polski podczas Eurowizji Junior 2020.

W wojskowych ośrodkach kultury prężnie działają też młodzieżowe koła plastyczne, dlatego wśród przedsięwzięć festiwalowych nie mogło zabraknąć i tej formy artystycznej wypowiedzi. Tradycyjnie nieodłączną częścią Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego jest konkurs plastyczny, którego wyniki ogłoszone będą podczas uroczystości inauguracyjnej. Tegoroczne prace młodzi plastycy przygotowywali pod hasłem #SzacunekDlaMunduru wczoraj i dziś, a najlepsze z nich publiczność będzie miała okazję podziwiać na wystawie zaprezentowanej w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu.

Celem spotkań festiwalowych jest upowszechnianie kultury muzycznej, literackiej, plastycznej oraz tradycji i historii oręża polskiego. Przedsięwzięcie wpisuje się w ogólne działania placówek oświaty i kultury w obszarze edukacji przez sztukę, przy czym dodatkową jego misją jest wychowanie w duchu patriotyzmu, pielęgnowania i kształtowania świadomości historycznej młodego pokolenia, poszanowania symboli oraz wartości narodowych.

Tegoroczna edycja Festiwalu wpisuje się w krajowe obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej upamiętniające wysiłek i ofiarność Polaków w walce o wolność w czasie II wojny światowej, w tym szczególnie w okresie niemieckiej okupacji ziem polskich.

Organizatorem przeglądu młodych talentów jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie we współpracy z Gminą Miasto Kołobrzeg, Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta, 12. Dywizją Zmechanizowaną w Szczecinie reprezentowaną przez 8 Batalion Remontowy oraz Klub Jednostki Wojskowej w Kołobrzegu.

24. Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego patronatem honorowym objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Patronami medialnymi zostali: TVP Kultura, „Polska Zbrojna” i Telewizja Kablowa Kołobrzeg.

 

 

W programie Festiwalu między innymi:

2.06 czwartek

 • 09.00 – uroczyste otwarcie Festiwalu i ogłoszenie werdyktu Rady Artystycznej Konkursu Plastycznego #SzacunekDlaMunduru
 • 11.00 – prezentacje konkursowe
  Regionalne Centrum Kultury, ul. Solna 1, godz. 9.00 − 20.00

3.06 PIĄTEK

 • Prezentacje konkursowe (cd.)
  Regionalne Centrum Kultury, ul. Solna 1, godz. 9.00 − 20.00

4.06 SOBOTA

 • Korowód festiwalowy – kolorowy przemarsz promenadą kołobrzeską z udziałem Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia
  (bulwar Jana Szymańskiego, start przy molo o godz. 13.00)
 • Pokaz musztry paradnej
  plac przy latarni morskiej, ul. Morska 1, ok. godz. 14.00
 • Koncert „Z miłości do ojczyzny – w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia
  scena plenerowa* Regionalnego Centrum Kultury, ul. Solna 1, godz. 18.00

5.06 NIEDZIELA

 • Koncert finałowy w wykonaniu laureatów Festiwalu, z udziałem gościnnym Ali Tracz – reprezentantki Polski podczas Eurowizji Junior 2020
  scena plenerowa* Regionalnego Centrum Kultury, ul. Solna 1, godz. 12.00

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Foto: RCK Kołobrzeg

4 1 vote
Article Rating


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments